Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΕΝΙΣ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΙΣ Empty ΤΕΝΙΣ

Δημοσίευση  ΜitσοC Σαβ Αυγ 21, 2010 12:32 pm

Ο Παγδατής νίκησε τον Ναδάλ!

Ο Μάρκος Παγδατής «σόκαρε» το παγκόσμιο τένις. Ο Κύπριος τενίστας νίκησε 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-4) τον Ραφαέλ Ναδάλ, για πρώτη φορά στην καριέρα του μετά από 6 ήττες και προκρίθηκε στον ημιτελικό του τουρνουά Masters του Σινσινάτι.

Ο Ισπανός, Νο 1 στον κόσμο, δεν κατάφερε να αντισταθεί στο εκπληκτικό σερβίς του Παγδατή, ο οποίος είχε 18 άσους και κέρδισε πόντους στο 87% των πρώτων σερβίς που εκτέλεσε!

ΤΕΝΙΣ Pegasus_LARGE_t_1041_38980491_type11487

Βέβαια, ο δρόμος του Κύπριου για τον τελικό του τουρνουά δεν θα είναι, πλέον, εύκολος, καθώς επόμενος αντίπαλός του, τα ξημερώματα της Κυριακής (22/Cool θα είναι ο Ρότζερ Φέντερερ, που ανέβηκε την Δευτέρα (16/Cool στο Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης.

«Οντως το σερβίς μου ήταν εξαιρετικό. Για να είμαι ειλικρινής, αξιοποίησα τις ευκαιρίες που είχα. Τις προηγούμενες φορές είχα πάλι κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλεύθηκα. Ημουν αρκετά επιθετικός. Ηξερα ότι ο Ράφα δεν θα μου χαρίσει τον αγώνα και γι’ αυτό έπρεπε να παίξω δυνατά για να κερδίσω. Ενιωσε πίεση», τόνισε ο Παγδατής.

Από την πλευρά του, ο Ράφαελ Ναδάλ, που δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, κάτι που δείχνουν και τα περισσότερα από 40 αβίαστα λάθη που έκανε, επεσήμανε: «Πράγματι έκανα πολλά αβίαστα λάθη. Το μόνο θετικό είναι ότι ολοκληρώνω τη συμμετοχή μου στο τουρνουά σε καλύτερη κατάσταση απ’ ό,τι ξεκίνησα».

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο είχε μόνο καλά λόγια να πει για τον Παγδατή: «Επαιξε καλά, το σερβίς του ήταν πολύ καλό. Του αξίζουν συγχαρητήρια. Είναι πολύ καλός άνθρωπος και αυτό είναι θετικό για το τένις. Είμαι χαρούμενος για εκείνον. Αντιμετώπισε τραυματισμούς, αλλά επέστρεψε και τώρα παίζει καλό τένις».

goalday.gr
ΜitσοC
ΜitσοC

Αριθμός μηνυμάτων : 2630
Reputation : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2009
Ηλικία : 30
Τόπος : Κόρινθος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΙΣ Empty Απ: ΤΕΝΙΣ

Δημοσίευση  emilinho Τετ Ιαν 05, 2011 2:05 pm

Ο Φέντερερ "χτυπά" και πάλι κάτω από πόδια (vid)

Τείνει να γίνει συνήθεια ωστόσο κάθε φορά που το κάνει, προκαλεί τον ίδιο ενθουσιασμό. Ο λόγος για τον Ρότζερ Φέντερερ και την “μαγική” του κίνηση να χτυπάει το μπαλάκι φέρνοντας τη ρακέτα κάτω από τα πόδια του, αιφνιδιάζοντας τον εκάστοτε αντίπαλό του.Αυτή τη φορά, θύμα του Ελβετού, ο Τόμας Σχούρελ, σε αγώνα για το ATP του Κατάρ που διεξάγεται τις τελευταίες μέρες στη Ντόχα.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί την εκπληκτική προσπάθεια του Ρότζερ Φέντερερ:

emilinho
emilinho

Αριθμός μηνυμάτων : 1926
Reputation : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΙΣ Empty Απ: ΤΕΝΙΣ

Δημοσίευση  emilinho Πεμ Ιαν 20, 2011 3:27 pm

Νέα νίκη Παγδατή στο Αυστραλιανό ΟΠΕΝ

Στο 3ο γύρο του Αυστραλιανού ΟΠΕΝ προκρίθηκε ο Μάρκος Παγδατής (Νο21) μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Αργεντίνου Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο (Νο 236) το μεσημέρι της Πέμπτης στη Μελβούρνη.

Ο Κύπριος τενίστας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει τα δυο πρώτα σετ με 6-1 και 6-3 σε μια ώρα και 16 λεπτά. Ο Λατινοαμερικανός όμως-πρώην Νο 4 της Παγκόσμιας κατάταξης που έπεσε λίγο ενός μακροχρόνιου τραυματισμού του- ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να κερδίσει το 3ο σέτ με 6-4.

Μάχη έγινε και στο 4ο σέτ όπου τελικά ο Παγδατής αναδείχθηκε νικητής με 6-3 κερδίζοντας και τον αγώνα μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά. “Ήξερα ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά είμαι συνηθισμένος. Έπαιξα αρκετά καλά και είμαι ικανοποιημένος. Γνώριζα ότι ο αντίπαλός μου δεν είχε πολλά παιχνίδια στα χέρια του , κι αυτό μου προσέθετε λίγο άγχος παραπάνω γιατί με έχριζε φαβορί. Ωστόσο παίζοντας με γρήγορες μπάλες δεν του έδωσα το περιθώριο να κάνει το παιχνίδι του” τόνισε ο Κύπριος τενιστας μετά την αναμέτρηση

Επόμενος αντίπαλος του Μάρκου Παγδατή το Σάββατο ο Αυστριακός αριστερόχειρας Γιούργκεν Μέλτζερ Νο 8 του τουρνουά και 11 στην Παγκόσμια κατάταξη.
emilinho
emilinho

Αριθμός μηνυμάτων : 1926
Reputation : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης